4 טיפים לתפירת ג'ינסים

מכל הבדים שתוכלו לעבוד איתם במכונת התפירה הביתית שלכם, הג'ינס (באנגלית Denim) – הוא הבד העבה וה"גס" ביותר לתפירה, ועל כן, הוא מצריך התייחסות מיוחדת. לפניכם, 4 הטיפים שיאפשרו לכם לתפור גם בדי ג'ינס, לתיקון המכנסיים בבית, ליצירת מוצרים מגניבים חדשים ממכנסי ג'ינס שהתבלו – או לכל עניין אחר, מאחד הבדים הפופולאריים ביותר בתחום ההלבשה – איך תופרים ג'ינס?

#1 הכינו את מכונת התפירה שלכם

לא כל מכונת תפירה יודעת להתמודד עם בד מורכב לתפירה כמו בד ג'ינס. אם אתם בדרך לרכוש מכונה, מומלץ מאוד לבחור מכונת תפירה שמגוון הבדים שהיא יודעת לתפור הוא רחב. אם יש לכם מכונת תפירה ביתית שיודעת לתפור גם בדים כמו בד ג'ינס – חשוב לבחון גם שהמחט המשמשת בתפירה תהיה מחט מתאימה לתפירת ג'ינס (בדרך כלל כתוב על האריזה), ושהחוט שתשתמשו בו יהיה חוט מתאים (גם מקדימה וגם מאחורה בתפר) – חוט עבה, בדרך כלל בצבעי כחול, אפור, או שחור.

#2 הכינו את בד הג'ינס המיועד לתפירה

לפני שתכניסו את הבד שלכם אל מתחת למחט מכונת התפירה שלכם, מומלץ להכין אותו לעבודה. אנחנו לא מדברים רק על הכנת הגזרה, גזירה ובמידת הצורך אוברלוק (תפרי מכפלת חזקים שישמרו על התפירה ויעניקו לה מראה מקצועי ועמיד לאורך זמן) – אלא גם על כיבוס הג'ינס בטרם תפירתו. הכביסה, תכווץ את הבד, תשחרר אותו מכימיקלים בהם הוא ספוג, והיא גם עלולה לפגוע בצבע הבד – למניעת המראה הדהוי (אם הוא לא משרת את הפרויקט שלכם) – הוסיפו חומץ למרכך הכביסה בתהליך הכביסה של הבד.

לקראת העבודה עם ג'ינס – דאגו שיש לכם מספריים חדות במיוחד. מספריים כהות לא ישרתו אתכם נאמנה בעבודה עם בד עבה כל כך. אם הבד שלכם נוטה להתפרק (כך שלאחר הגזירה נותרים חוטים שהשתחררו מהבד) – תוכלו למעט בחוטים הללו, אם תגזרו את הבד במספרי זיגזג.

#3 טיפים למהלך התפירה של הג'ינס

כשהבד כבר מוכן, נקי, מדוד וגזור בהתאם, ומכונת התפירה הביתית שלכם מוכנה לעבודה – זה הזמן להתחיל לתפור. שימו לב, שבמיוחד כאשר תופרים ג'ינס, חשוב להפעיל לחץ קבוע ולא חזק מדי על הבד במהלך ביצוע התכים. זאת, מפני שדווקא הג'ינס הוא בד גמיש יותר משנהוג לחשוב, והתארכותו במהלך התפירה (בגלל שמשכתם חזק מדי) תשפיע על התוצאה הסופית – לא לחיוב. על כן – החזיקו את הבד במהלך התפירה, אולם אל תפעילו לחץ.

אם למכונת התפירה שלכם מספר תפרים – תוכלו להשתמש בתפרים הישרים או בתפרים כפולים. לא כל מכונת תפירה מסוגלת לתפור תכים מורכבים ותכי קישוט על בד ג'ינס – מומלץ לקרוא במדריך ההפעלה (או לנסות, אם אתם מרגישים ממש בטוחים, על חתיכת בד ג'ינס שאתם לא צריכים), בטרם תבחרו את התך איתו תעבדו

#4 אחרי התפירה

גהצו את התפרים, אם אפשר בעזרת מגהץ אדים. הגיהוץ יסייע לתפרים להתקבע בעבודה. גזרו כל קצה חוט מיותר.

תתחדשו!