עדויות לשימוש בצמר קיימות כבר כ-6000 שנה ותרבויות רבות במהלך ההיסטוריה עשו בו שימוש ניכר לצורכי חימום וביגוד. סיבי השיער של חיות ככבש ועיזים משמשים אותנו כיום בין היתר לצורך יצירת בגדים כגון סוודרים ומעילים ובנוסף גם ליצירת שטיחים וריפודים ולמען שימושים נוספים. קיימים סוגים שונים של צמר, החל מצמר טבעי שעשוי מסיבי שיער כבשים, עיזים, אלפקות, ארנבות אנגורה וחיות נוספות ועד לצמרים סינטטיים כגון צמר אקרילי וכלה בצמרים משולבים. הצמר קיים במגוון צבעים טבעיים ובשלל צבעיים מלאכותיים.

גז הכבשים

הגזיזה של שיער הכבשים מתרחשת לרוב במהלך עונת האביב. הגזיזה מבוצעת לגבי כל כבשה באופן פרטני. תהליך הגזיזה מבוצע רק באופן ידני וחשוב לשמור על הצמר בתור גוש יחיד ושלם במהלך הגז. זוהי אומנות ומלאכה של ממש שמצריכה ניסיון רב בכדי להגיע לכדי דיוק ומיומנות.

ניקוי ועיבוד הצמר

השלב הבא הוא תהליך ניקוי הצמר והוא חשוב במיוחד. לאחר שהוא נגזז, הצמר כולל לכלוך, מלחים, אבק ושמנים שונים. לאחר ניקוי וייבוש הצמר עוברים לשלב העיבוי שבמהלכו הסיבים עוברים השטחה. לאחר מכן מפרידים את סיבי הצמר לחוטים ארוכים ואז הוא עובר הטוויה לכדי חוט אחד ויחיד.

צמר עיזים   

צמר עיזים כגון קשמיר ופשמינה נחשב לעדין יותר מאשר צמר הכבשים ומשמש ליצירת בדים עדינים. ככל שעובי הסיבים דק יותר, כך האריג הסופי יהיה עדין יותר.

שימושים מגוונים

מעבר ללבוש, צמר משמש לצרכים תעשייתיים נוספים ומגוונים. משתמשים בו בין היתר ליצירת פסנתרים, רמקולים של מערכות סאונד, בידוד, ריפוד, דישון אדמה, מוצרים שונים לתינוקות ולצורך יצירה של בדים סופגים שונים. בעת העתיקה השתמשו בצמר גם לצורך ריפוד של קסדות מלחמה.

מכונות תפירה

אצלנו בקמנמן – המרכז הארצי למכונות תפירה, תוכלו לרכוש מכונת תפירה של יוקי, מכונות תפירה של חברות מקצועיות נוספות כגון ברנינה, ברנט וזינגר וכן גם מכונת תפירה יד 2. ניתן לבצע גם טרייד אין במידה ויש לכם מכונה משלכם. תוכלו לקבל הדרכת שימוש בביתכם או בעסק ולרכוש בנוסף גם ציוד נלווה וחלקי חילוף למכונות תפירה.