איך לתפור שמלה?

אין פריט ביגוד שישתווה לשמלה שאימא תפרה לילדתה באמצעות מכונת תפירה ביתית. לא רק ההתאמה האישית, בחירת הבדים והגזרה וביטוי ההעדפות של האימא והילדה הן אלה המייחדות את השמלה הנתפרת באופן אישי – אלא גם תשומת הלב, ההשקעה, האהבה והאכפתיות הניבטים מכל תפר בשמחה, המקנים לה מראה ייחודי, שאין עוד שמלה בעולם שתשווה לו. אם זהו הפרוייקט הראשון שלכם בתפירה באמצעות מכונת תפירה ביתית – אל חשש! קבלו את המדריך לתופרת המתחילה, בעניין תפירת שמלה בפעם הראשונה.

על מכונת התפירה שלכם

בין אם מדובר במכונת תפירה יד 2 שרכשתם זה לא מזמן, או במכונת תפירה חדישה ומפנקת בעלת פונקציות מתקדמות ויכולת לתפור מגוון נרחב של בדים ותפרים – חשוב שתכירו את מכונת התפירה שלכם, על היכולת והמגבלות שלה. חשוב שתדעו, כיצד משחילים חוט עליון וחוט תחתון (ותבחרו באופן מדוקדק את גווני החוטים בהתאם לבד שבחרתם), וחשוב שתדעו להחליף מחט במכונה התפירה. גם במכונת תפירה חדשה וגם במכונת תפירה יד 2 – חשוב להתאים את המחט למכונת התפירה ולסוג הבד המשמש לתפירת השמלה שלכם.

על חומרי הגלם

על מנת לתפור שמלה, תצטרכו לרכוש בד במימדים מספיקים. אל תשכחו, שאם מדובר בשמלה "מסתובבת" – תצטרכו היקף נרחב עבור השמלה, שאותו תצמצמו באמצעות קפלים. קחו בחשבון גם אביזרים – חגורה, סרט תואם לשיער, וכן הלאה.

חשוב שתכירו את סוגי הבדים שמכונת התפירה שלכם מסוגלת להתמודד איתן – יש מכונות תפירה שמתקשות בתפירת בדים עבים כמו ג'ינס או בדים עדינים כמו סאטן או משי. חשוב שתדעו אם מכונת התפירה שלכם מספקת תפר דמוי "אוברלוק" (ליצירת מכפלת) אם לאו – במכונת תפירה ללא תפר אוברלוק, מומלץ לא לוותר על מכפלת או להתחשב בעניין זה בבחירת הבד (וותרו על בדים בעלי מבנה עדין מידי, שבקצותיהם ניתן לראות כי החוטים נפרדים אלה מאלה).

משיגים גזרה

ברגע שאתם יודעים בערך איזו שמלה תרצו לתפור ומה הן מידותיה, כדאי שתשיגו לעצמכם גזרה, כזו שניתן ממש להניח על הבד ולגזור אותו על פיה. חוברות ה"בורדה" מכילות גזרות על פי מידות, שהופכות את מלאכת הגזירה והתפירה לקלות מאוד. גם באינטרנט, תוכלו למצוא שפע של גזרות. את הגזרה נהוג לצייר מעל הבד באמצעות גיר – המסמן באופן ברור את המקומות לגזור ולתפור מעל הבד, ועם זאת הוא נמחק ללא קושי ואינו מכתים את הבד.

תופרים את השמלה

אם אתם מכירים את מכונת התפירה שלכם, יש לכם גזרה מוכנה ובד מתאים – מלאכת התפירה עבור שמלה ממוצעת לא תארך זמן רב. חשוב להתחיל את התפרים במקום הנכון, לבחור בתפרים פשוטים לעבודה (תפר ישר יהיה בדרך כלל התפר המתאים עבור שמלה ראשונה, אלא אם בחרתם בבד ייחודי שתפר זה לא מתאים לו), ולתפור ישר מבלי להפעיל לחץ על המחט. בסוף כל תפר, תוכלו לתפור אחורה כחמישה סנטימטרים ושוב קדימה על מנת להבטיח שהתפרים לא ייפרמו.

אנו מזמינים אתכם לעיין במגוון מכונות התפירה של קמנמן: מכונות תפירה יוקי, זינגר, ברנינה ועוד.